Strona główna » Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – Gmina Poronin wyposaża jednostki OSP w defibrylatory
Aktualności Gmina Poronin

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – Gmina Poronin wyposaża jednostki OSP w defibrylatory

OSP Suche i Bustryk podczas XLII sesji otrzymały od Gminy Poronin defibrylatory AED. Dzięki temu już wszystkie jednostki OSP mają w swoim wyposażeniu urządzenia ratujące życie.

– Udało nam się kupić defibrylatory dla jednostek, które do tej pory ich nie miały. Te urządzenia mogą działać w trybie automatycznym i ręcznym. Mogą być też używane przy resuscytacji dzieci. Bardzo mi zależało, żeby taki sprzęt był w każdej miejscowości. Mieszkamy w powiecie turystycznym i wiemy, że na karetkę pogotowia trzeba poczekać ileś minut. Tymczasem nasi ratownicy z OSP są na miejscu i mogą szybko pomóc poszkodowanemu. To że mamy taki sprzęt w każdej jednostce, świadczy o tym, że dbamy o bezpieczeństwo i jest to dla nas bardzo ważne. Wiem, że cały czas strażacy się szkolą i w razie konieczności urządzenia będą im służyć – mówiła wójt Gminy Poronin Anita Żegleń. Koszt jednego defibrylatora to 16 tys. zł brutto.

Ochotnicze Straże Pożarne są jednymi z najważniejszych instytucji w każdej społeczności. Są to organizacje, które pełnią kluczową rolę w ochronie ludzi, mienia i środowiska naturalnego przed zagrożeniami pożarowymi. Wiele jednostek OSP działa w niewielkich miejscowościach, gdzie czas reakcji na pożar czy wypadek jest kluczowy dla ratowania życia i mienia.

W związku z tym, Gmina Poronin postanowiła zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez zapewnienie jednostkom OSP w całej okolicy specjalistycznego sprzętu medycznego, takiego jak defibrylatory AED.

Defibrylator AED to urządzenie służące do automatycznej lub ręcznej defibrylacji, czyli przywrócenia rytmu serca poprzez zastosowanie impulsu elektrycznego. Defibrylatory te są niezwykle ważne w przypadku zawału serca, gdy liczy się każda sekunda. Co więcej, urządzenia te mogą być stosowane w przypadku resuscytacji dzieci.

źródło: Gmina Poronin
/j

tagi