Strona główna » Zima powraca w Tatry: opady śniegu i ostrzeżenia dla turystów
Aktualności Miasto Zakopane

Zima powraca w Tatry: opady śniegu i ostrzeżenia dla turystów

W Tatrach sypie śnieg, a wysoko w górach może spaść nawet 15 cm białego puchu. Od czwartku pogoda ma się poprawić, a w weekend zapowiada się słonecznie z dodatnimi temperaturami nawet na wysokości szczytów. Jednakże, warunki turystyczne wciąż wymagają ostrożności.

W Dolinie Pięciu Stawów już zanotowano ujemne temperatury, a na Hali Gąsienicowej pada śnieg. W nocy prognozowane jest, że śnieg może spaść jeszcze niżej, aż do 1300 metrów. W sumie, w wyższych partiach gór pokrywa śnieżna może wzrosnąć o 15 cm.

Należy jednak uważać, gdyż warunki wciąż są trudne i wymagają doświadczenia w zimowej turystyce górskiej. W Tatrach obowiązuje stopień zagrożenia lawinowego, a w wyższych partiach jest ślisko. Niski pułap chmur i mgła powyżej granicy lasu ograniczają widoczność, co może prowadzić do pobłądzenia.

Poruszanie się w tych warunkach wymaga znajomości lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyposażenia, w tym raków, czekana, kasku oraz umiejętności obsługi sprzętu. W Tatrzańskich stawach lodowych lód rozmarza, co czyni go szkodliwym i groźnym. Tatrzański Park apeluje aby nie wchodzić na taflę lodu.

Na kilku szlakach w Tatrach śnieg jest już wytopiony, a na drogach dojściowych do schronisk można napotkać błoto pośniegowe. Wiosenne roztopy i wzrost opadów zwiększają poziom wody w systemie wodnym, co może prowadzić do podtopień na szlakach.

Mimo że wkrótce ma się poprawić, warto zachować ostrożność w Tatrach, szczególnie w godzinach porannych, gdyż wciąż występują trudne warunki turystyczne. Przypominamy, że wspinaczka w górach wymaga odpowiedniego przygotowania i doświadczenia.

źródło: TPN
/opr. j

tagi