Strona główna » Zakopiańska Wiosna Jazzowa – United Europe Jazz Festival 2023
Aktualności Miasto Zakopane

Zakopiańska Wiosna Jazzowa – United Europe Jazz Festival 2023

Zakopiańska Wiosna Jazzu zaprasza miłośników jazzu na kolejną edycję cyklicznego festiwalu, organizowanego przez Miasto Zakopane i Zakopiański Ośrodek Kultury. Urszula Dudziak, Kuba Badach i M. Krotochvil to jedne z najważniejszych gwiazd tegorocznej edycji.

Zakopiańska Wiosna Jazzowa rozpocznie się w sobotę 29 kwietnia prologiem konferencyjnym i festiwalowym. Podobnie jak w zeszłym roku wielkie muzyczne święto rozpocznie się na Krupówkach, gdzie wystąpi zespół The Lions. Ten wyjątkowy skład swinguje i dodaje do swoich występów szczyptę funky, afro i jazzu, nazywając swoją wybuchową mieszankę „jahzz”.

Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim spotkanie ze wspaniałymi damami polskiego jazzu i nie tylko. Marta Zalewska rozpocznie od wykonania piosenek, które Andrzej Zaucha śpiewał kiedyś z Dżamblami.

O osobowości Urszuli Dudziak świadczy jej współpraca z Michałem Urbaniakiem, Adamem Makowiczem, a później z Bobbym McFerrinem, Stingiem czy Florą Purim. Wystąpi na zakończenie pierwszego dnia. Jej głos to prawdziwy skarb narodowy – znana jest w Ameryce i Skandynawii, Azji i południowej Europie. Wreszcie Polska – gdzie zaczynała swoją karierę i nawet gdy mieszkała za granicą, zawsze wracała do Polski na koncerty, które cieszyły się ogromną popularnością.

Drugi dzień festiwalu to powrót do klasyki, jazzowego uroku, elegancji, niespiesznych, mistrzowsko zagranych dźwięków i wspaniałych instrumentalistów Jarosław Michaluk Trio. Michaluk od lat jest jednym z najważniejszych muzyków i popularyzatorów jazzu we wschodniej Polsce. Po krótkiej przerwie na scenie pojawi się Kuba Badach. Od lat niektórzy widzą w nim naturalnego następcę Andrzeja Zauchy. Tym razem zaprezentuje autorskie prace artysty w jego interpretacjach. Przypomnijmy, że wiele lat temu ukazał się bestsellerowy album „Obecny – Tribute to Andrzej Zaucha”.

Wiosna Jazzowa to nie tylko prezentacja twórczości znakomitych polskich wykonawców, ale także okazja do obcowania z muzyką graną przez zagranicznych artystów. Festiwal od lat jest członkiem United Europe Jazz Festival, zrzeszającego zespoły z krajów Grupy Wyszehradzkiej. W tym roku po przerwie wracamy do grania z UEJF – trzeciego dnia festiwalu wystąpi Adam Wendt, wybitny saksofonista, który od lat z powodzeniem nagrywa płyty solowe, a kiedyś był częścią legendarnego Young Power, grającego m.in. słynny Alex Band, a także z Walk Away i Urszulą Dudziak. Podczas koncertu muzyk zaprezentuje nagrania ze swojej ostatniej, świetnie przyjętej płyty „My Choice”.

Potem słowacka inwazja nie tylko jazzowa czyli trio Darkness Positive z bardzo nowoczesnym podejściem do muzyki synkopowanej, a na koniec prawdziwa legenda jazzowa wschodniej Europy – Martin Kratochvil, czeski muzyk, kompozytor, pianista, wielka postać, która stworzyła legendarny band Jazz Q, który mimo zmian w składzie gra od lat i prezentuje wyborne fusion. Dodajmy, że płyty Jazz Q są w Polsce wznawiane od lat i ta muzyka cieszy się ogromnym wzięciem również  młodszej publiczności. Wspaniały akcent na koniec trzeciego dnia i także finał całej Wiosny Jazzowej 2023.

źródło: mat. prasowy
/j

tagi