Strona główna » Od dziś Tatry zamknięte dla narciarzy, z wyjątkiem szlaku na Rysy
Aktualności Miasto Zakopane

Od dziś Tatry zamknięte dla narciarzy, z wyjątkiem szlaku na Rysy

Sezon narciarski w Tatrach dobiega końca – przypominamy o zamknięciu obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego dla narciarstwa. Od dziś, 8 maja 2023 r., wszelkie formy narciarstwa w TPN będą niedozwolone, z wyjątkiem szlaku na Rysy, który pozostanie otwarty dla narciarzy wysokogórskich do 21 maja br.

W maju w strefie hal i kosodrzewiny, wiele gatunków zwierząt wymaga szczególnej ochrony, w tym siwerniaki, czeczotki, podróżniczki i cietrzewie. W tym czasie samice wielu gatunków zwierząt rodzą młode, a przed porodem starannie szukają spokojnych i bezpiecznych miejsc. W związku z tym, aby zapewnić zwierzętom ochronę i spokój, Tatrzański Park Narodowy będzie zamknięty dla narciarstwa.

Niedźwiedzie stają się coraz bardziej aktywne, a ich tropy można zaobserwować na wielu szlakach. Podobnie świstaki, które zaczynają wykopywać się z nor. Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego mają zatem wiele pracy przed sobą, aby zapewnić ochronę dla zwierząt, w tym dla tych najbardziej zagrożonych.

TPN prosi wszystkich turystów i miłośników Tatr, aby przestrzegali zasad i nie naruszali obszaru chronionego parku. Tym samym, przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego, które jest tak cenne i wartościowe.

źródło: TPN
/j

tagi