Strona główna » Oskarżenia dla lekarzy
Aktualności Miasto Zakopane

Oskarżenia dla lekarzy

Akt oskarżenia przeciwko trzem lekarzom zatrudnionym w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem został złożony przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu do sądu.

Jednemu lekarzowi prowadzącemu i drugiemu lekarzowi kierującemu oddziałem postawiono zarzuty dotyczące dwukrotnego wystawienia pokrzywdzonej bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu w ramach swoich obowiązków. Oskarżeni są oskarżeni o zaniedbanie odpowiedniej diagnostyki, co spowodowało nieprawidłowe zastosowanie leczenia nieadekwatnego do rzeczywistego stanu zdrowia pokrzywdzonej.

Trzeciemu lekarzowi zarzucono, że podczas pełnienia dyżuru w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala narażał pokrzywdzoną na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu poprzez zaniedbanie właściwej diagnostyki i wypisanie jej ze szpitala, co w rezultacie opóźniło rozpoznanie jej stanu zdrowia i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Mimo śmierci kobiety w szpitalu, żaden z lekarzy nie został pociągnięty do odpowiedzialności za jej zgon, ponieważ eksperci ustalili brak bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między zaniedbaniami poszczególnych lekarzy a jej śmiercią. Nawet przy wdrożeniu odpowiednich procedur medycznych, które mogłyby zmniejszyć ryzyko, zgon mógł wystąpić.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu,
/j

tagi