Strona główna » „Bezpieczny przejazd” – wspólna akcja tatrzańskiej policji i Straży Ochrony Kolei
Aktualności Gmina Poronin Miasto Zakopane

„Bezpieczny przejazd” – wspólna akcja tatrzańskiej policji i Straży Ochrony Kolei

Dziś na przejeździe kolejowym w Poroninie, policjanci zakopiańskiej drogówki wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili akcję ukierunkowaną na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Była to również kolejna odsłona wakacyjnej akcji profilaktycznej pn. „Bezpieczny przejazd, bezpieczny piątek”.

Miejsce prowadzenia działań wybrane zostało nieprzypadkowo. Przejazd kolejowy w Poroninie przy ul Za Torem jest miejscem, gdzie często dochodzi do wykroczeń i incydentów wynikających z niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Ponadto przejazd oznaczony jest tablicą informacyjną „CZARNY PUNKT”. Przedsięwzięcie realizowane było dwupłaszczyznowo. Zadaniem policjantów było wykrywanie wykroczeń kierowców takich jak niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, wjeżdżanie na przejazd, gdy opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub ich podnoszenie nie zostało ukończone. Ponadto kierowcom oczekującym na otwarcie przejazdu oraz pieszym wręczane były ulotki zawierające najważniejsze przepisy związane z przejazdami kolejowymi.

Działanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i poparciem lokalnych mieszkańców, którzy w rozmowach z funkcjonariuszami potwierdzali, że na tym przejeździe kierowcy często lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa. Podczas dzisiejszej akcji kierowcy zachowywali się jednak wzorowo i do rażących naruszeń nie dochodziło.

Trwa wakacyjny czas odpoczynku i relaksu. Jednak to właśnie latem dochodzi do najcięższych w skutkach wypadków drogowych. Aby zminimalizować ryzyko wypadku, policja prosi o korzystanie z dróg w sposób bezpieczny, rozsądny, zgodny z przepisami.

Zapamiętaj 7 zasad ratujących życie:

• Żółta naklejka PLK – Naklejka jest umieszczona na tylnej części krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatkowym. Na każdej z nich znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. W przypadku unieruchomienia pojazdu na torach, kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.

• Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.

• Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie możesz kontynuować jazdy!

• Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe.

• Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.

• Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności! Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.

• Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!

źródło: Policja Zakopane
/j

tagi