Strona główna » Turyści utknęli na Świnicy- nocna wyprawa ratunkowa TOPR
Aktualności Miasto Zakopane

Turyści utknęli na Świnicy- nocna wyprawa ratunkowa TOPR

O północy zakończyła się wyprawa ratunkowa po dwóch turystów, którzy w trudnych warunkach utknęli na wierzchołku Świnicy.

Turyści idący z Doliny 5 Stawów Polskich chcieli dotrzeć na Kasprowy Wierch i zjechać koleją linową do Kuźnic. Po wejściu na wierzchołek Świnicy w zerowej widoczności oraz rozpoczynającym się opadzie śniegu zgubili orientację w terenie i kompletnie przemoczeni poprosili o pomoc ratowników. Na Świnicę wyruszył ratownik dyżurujący na PKL Kasprowy Wierch oraz dwóch ratowników z Centrali TOPR. Po ponad 2 godzinach, udało się dotrzeć do turystów oraz rozpocząć ich sprowadzanie. Z powodu ciągle pogarszających się warunków konieczna była asekuracja liną. Zgłoszenie na Centralę TOPR dotarło o godzinie 16:57, akcja ratunkowa zakończyła się o północy.

Nie był to jedyny wypadek, który wydarzył się w Tatrach w dniu wczorajszym. Pomocy potrzebowała również turystka, która spadła z łańcuchów na grzędzie Rysów. Potłuczona, została sprowadzona przez swojego towarzysza, gdzie poniżej Kamienia została przejęta przez ratownika dyżurującego w Morskim Oku i bezpiecznie sprowadzona do Schroniska.

W Tatrach panowały wczoraj bardzo niekorzystna warunki do uprawiania turystyki. Po południu opady deszczu zamieniły się w opady śniegu. Powyżej wysokości ok 2200 m.n.p.m. ciągle leży śnieg.

W najbliższych dniach służby odradzają wyjścia wysokogórskie, w szczególności turystom którzy nie posiadają dużego doświadczenia. Planując górskie wycieczki należy monitorować prognozy pogody oraz sprawdzać warunki na stronie internetowej Tatrzański Park Narodowy. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod linkiem: https://tpn.pl/zwiedzaj


źródło: TOPR
/j

tagi