Strona główna » Oszustwa „metodą na wypadek”. Tatrzańska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność!!!
Aktualności Miasto Zakopane

Oszustwa „metodą na wypadek”. Tatrzańska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność!!!

Od kilku dni na terenie Podhala dochodzi do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” lub „na wypadek”. Ofiarą oszustwa padają zazwyczaj starsze osoby, którym człowiek podający się za funkcjonariusza policji „poleca” wypłacić pieniądze.

JAK UNIKNĄĆ TAKICH SYTUACJI?

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw „metoda na legendę” tatrzańska Policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i „dobre serce” ludzi.

Oszuści stają się jednak bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. „policjanta czy prokuratora”. Przestępcy kontaktują się wówczas z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię. Chwilę później oszuści ponownie dzwonią, a jeden z nich podaje się za „policjanta” ścigającego szajkę takich przestępców i prosi o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać na gorącym uczynku. Informuje również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela. Ostatnio telefonują z informacja o tym, że bliska osoba uczestniczyła w wypadku drogowym w którym są ofiary i aby ją uwolnić potrzebne są pieniądze.

Żadne tego typu działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już – to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 112 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

– Poinformować o takiej sytuacji Policję,

– Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.

– Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

– Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

– Potwierdzić informację u innych członków rodziny.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu. W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów, jakimi oszuści poruszają się.

źródło: Policja Zakopane
/j

tagi