Strona główna » Uczciwy znalazca portfela przekazał zgubę policji
Aktualności Miasto Zakopane

Uczciwy znalazca portfela przekazał zgubę policji

Co zrobić z portfelem, który znaleźliśmy np. na ulicy? Znalezienie portfela nie uprawnia „szczęśliwego znalazcy” do zawłaszczenia tego przedmiotu. Wzorowym zachowaniem wykazała się kobieta, która na jednej z ulic Zakopanego zauważyła leżący portfel. Pani Dorota przyniosła go do naszej jednostki, a policjanci po kilkudziesięciu minutach, przekazali go w ręce roztargnionego turysty.

Przedwczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem zgłosiła się Pani Dorota mieszkanka Zakopanego, która znalazła na ulicy Kościuszki portfel. Policjanci zajrzeli do środka, gdzie poza drobną sumą pieniędzy i kartami bankowymi, znaleźli dokumenty, na podstawie których ustalili adres właściciela portfela. Zanim mundurowi zdążyli przekazać portfel właścicielowi on sam zgłosił się po jego odbiór. Był wdzięczny zarówno policjantom, jak i osobie, która znalazła portfel na ulicy.

To nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy powiatu tatrzańskiego i turyści reagują w tak wzorowy sposób. Bardzo często do zakopiańskiej komendy policji przynoszone są portfele, telefony lub klucze od domu czy też samochodu. Policjanci po przyjęciu odnalezionych rzeczy starają się jak najszybciej odnaleźć ich prawowitych właścicieli, a kiedy jest zbyt mało potrzebnych informacji rzeczy trafiają do biura rzeczy znalezionych przy starostwie tatrzańskim.

Pani Dorota, która znalazła portfel na ulicy zachowała się wzorowo. Przywłaszczenie cudzej rzeczy może mieć przykre konsekwencje prawne. Zgubienie portfela prawie dla każdej osoby jest prawdziwą katastrofą. Poza różnymi sumami pieniędzy, które znajdują się w środku, olbrzymim problem jest utrata dokumentów, a także kart płatniczych.

• Co zrobić, gdy znajdziemy portfel na ulicy? Najlepiej jest oddać go do biura rzeczy znalezionych lub w najbliższym komisariacie Policji. Oddanie rzeczy osobie uprawnionej to obowiązek każdej osoby, która znalazła np. portfel na ulicy czy w parku. Poszukiwanie właściciela na własną rękę może być jednak bardzo trudne, chociażby ze względu na fakt, że obecne dowody osobiste nie zawierają informacji o miejscu zamieszkania.

Nie zawsze konieczne jest przekazanie portfela policjantom lub oddanie go do biura rzeczy znalezionych. Jeżeli zauważyliśmy zgubę w budynku publicznym (urzędzie, szpitalu), możemy oddać ją zarządcy budynku. W takich miejscach bardzo często znajduje się monitoring i ochrona, zatem znalezienie właściciela jest dużo łatwiejsze. Podobnie sprawa wygląda w przypadku rzeczy znalezionych w komunikacji miejskiej. Tutaj należy oddać portfel kierowcy autobusu. Pamiętajmy, że zagubiony portfel może spowodować bardzo duże utrudnienie w życiu osoby, która go zgubiła. Konieczność zastrzeżenia kart płatniczych i wyrobienia nowych dokumentów jest czasochłonna, a przekazanie portfela odpowiednim służbom pozwoli na oszczędzenie nerwów takiej osobie i możliwy szybki zwrot zagubionej rzeczy jej właścicielowi- informuje zakopiańska policja.

źródło: Policja Zakopane
/j

tagi