Strona główna » Darmowe źródła wody pitnej. Gdzie z nich korzystać ?
Aktualności Miasto Zakopane

Darmowe źródła wody pitnej. Gdzie z nich korzystać ?

Dzięki darmowym zdrojom wody pitnej można uzupełnić w nich swoje zapasy wody oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmów – są to ujęcia wody podziemnej (źródła) i powierzchniowej (potoki górskie). Jak informuje TPN woda jest poddawana regularnym badaniom laboratoryjnym i dostarczana do zdrojów przez lokalną spółkę wodociągową SEWiK, dzięki czemu jest bezpieczna do spożycia tak samo jak woda butelkowana.

Czy wiecie, że mineralizacja wody w zdrojach jest zmienna w zależności od lokalizacji? W uproszczeniu zależy to od tego, czy woda ujmowana jest ze skał węglanowych czy z terenu pokrytego skałami granitowymi. W pierwszym przypadku będzie ona miała mineralizację ogólną na poziomie 250-330 mg/l (jak Kuźnice czy Mała Łąka), natomiast w drugim około 160 mg/l (Zakopane).

Korzystając ze zdrojów przyłączycie się do działań TPN na rzecz ograniczania ilości wytwarzanych śmieci Rocznie turyści wypijają z naszych zdrojów ponad 80 000 litrów wody, co pomaga zredukować liczbę użytych butelek jednorazowych o 150 palet butelek wody każdego roku i ograniczyć emisje związane z ich transportem oraz utylizacją.

Jedna paleta mieści 504 napełnione wodą butelki wody o pojemności 1,5 litra, natomiast na jednego TIR-a wchodzi około 30 palet). Gdyby ustawić te palety z wodą obok siebie to utworzyły by „mur” o długości 180 metrów lub kolejkę 5-ciu TIR-ów załadowanych plastikową wodą.

Plastikową butelkę można zastąpić bidonem, butelką turystyczną lub innym pojemnikiem wielokrotnego użytku. Unikanie jednorazowych butelek to ważny krok w kierunku zmniejszenia ilości wytwarzanych przez nas i otaczających nas wszędzie odpadów.

Źródła wody pitnej znajdziecie je w czterech punktach:
1. W Kuźnicach (przy Wozowni),
2. Przy wejściu do Doliny Strążyskiej,
3. Przy wejściu do Doliny Małej Łąki,
4. Na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem – ul. Chałubińskiego 42a.

Fot. Bartłomiej Zubek, TPN (Mała Łąka)

tagi