Strona główna » W Tatrach wieje silny wiatr. Na dniach halny da o sobie znać także w Zakopanem
Aktualności Miasto Zakopane

W Tatrach wieje silny wiatr. Na dniach halny da o sobie znać także w Zakopanem

Zdjęcie poglądowe Alessio Soggetti on Unsplash

W Tatrach odczuwalny jest silny wiatr halny, który przynosi ze sobą wzrost temperatury. Prognozuje się, że w piątek i sobotę silne podmuchy wiatru wystąpią również na terenie Podhala.

Nad Giewontem obecnie obserwuje się występowanie warstwy chmur i nasilenie porywów wiatru. W Zakopanem, na razie, nie odczuwa się jeszcze siły halnego podmuchu, jednakże na wyższych partiach gór wiatr osiąga prędkość przekraczającą 80 km/h. Na dniach, czyli w piątek i sobotę, przewiduje się, że wiatr stanie się jeszcze bardziej gwałtowny. W rejonie Tatr jego prędkość może nawet osiągnąć 120-130 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega, że dla powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego zostaną wydane ostrzeżenia dotyczące silnego wiatru, a jego porywy osiągną około 80 km/h. Jednocześnie wiatr przyniesie znaczne ocieplenie. W piątek i sobotę termometry w Zakopanem pokażą temperatury wynoszące 17 i 18 stopni Celsjusza. Na niebie można się spodziewać niewielkiej ilości chmur oraz okresów słonecznych.

Warto zapoznać się także z komunikatem turystycznym TPN

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Szlaki pokryła cienka warstwa świeżego śniegu, który zalega już od górnej granicy lasu. W wielu miejscach jest bardzo ślisko i występują oblodzenia. W górach panują aktualnie temperatury ujemne. Przy wietrze, zwłaszcza w partiach graniowych, są one odczuwalne jeszcze bardziej, dlatego należy pamiętać o ciepłym ubiorze i odpowiednim obuwiu. Niżej położone szlaki w wielu miejscach są również oblodzone i jest tam ślisko. W godzinach popołudniowych i w miejscach nasłonecznionych, podczas rozmarzania lodu, szlaki stają się mokre i błotniste.

Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność.

źródło: IMGW, TPN

tagi