Strona główna » Halny wiatr nad Zakopanem. Prognoza na 20-21 października 2023
Aktualności Miasto Zakopane

Halny wiatr nad Zakopanem. Prognoza na 20-21 października 2023

Dnia 20 października 2023 roku mieszkańcy Zakopanego i okolicznych miejscowości powinni być szczególnie ostrożni, ponieważ prognozowany jest wystąpienie silnego wiatru o znaczącej sile i prędkości. Meteorolodzy ostrzegają, że zjawisko to będzie obecne w okresie od godziny 10:00 dnia 20.10.2023 do godziny 08:00 dnia 21.10.2023. Jakie są konkretne prognozy i co warto wiedzieć na ten temat?

Silny wiatr z południa

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że prognozowany wiatr będzie wywodził się z południowego kierunku. Prędkość wiatru osiągnie średnio od 35 km/h do 45 km/h, co już samo w sobie może stanowić pewne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Jednak najważniejsze są porywy, które w rejonie Zakopanego i okolic mogą osiągnąć wartość do 90 km/h, a lokalnie nawet do 100 km/h.

Zachowanie ostrożności

Z uwagi na te niekorzystne warunki pogodowe, służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Silny wiatr może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach, a także prowadzić do uszkodzeń infrastruktury i budynków. Osoby planujące aktywności na zewnątrz powinny zastanowić się nad ich odłożeniem.

Ostrzeżenia meteorologiczne

Warto monitorować ostrzeżenia meteorologiczne, które będą emitowane przez odpowiednie służby. W razie konieczności, należy dostosować plany do zmieniającej się sytuacji i być gotowym na nagłe zmiany pogody. Obejmuje to również możliwość utrudnień w ruchu drogowym i konieczność dostosowania prędkości jazdy do warunków na drodze.

W obliczu silnego wiatru warto podjąć pewne kroki w celu zminimalizowania ewentualnych strat i zagrożeń. Zaleca się sprawdzenie stanu dachów, okien i innych elementów budynków, które mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem silnego wiatru. Również warto zabezpieczyć luzujące się przedmioty na zewnątrz, aby nie stwarzały potencjalnego niebezpieczeństwa.

źródło: IMGW
/j

tagi