Strona główna » Zmarła Wanda Półtawska: Przyjaciółka Jana Pawła II i Wielka Obrończyni prawa do życia
Aktualności Miasto Zakopane

Zmarła Wanda Półtawska: Przyjaciółka Jana Pawła II i Wielka Obrończyni prawa do życia

źródło: Adam Zaleski

Z dniem 2 listopada 2023 roku, na wieku prawie 102 lat, odeszła od nas Wanda Półtawska, postać niezwykle ważna w życiu Jana Pawła II oraz w historii Polski. Była przyjaciółką i zaufaną współpracowniczką Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II. To także kobieta, która przeżyła przerażające doświadczenia w obozie koncentracyjnym i stała się znaną działaczką antyaborcyjną.

Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku, co czyniło z niej jedną z ostatnich żyjących postaci, które mogły dzielić się wspomnieniami z okresu II wojny światowej. Jej życie zyskało szczególną doniosłość, kiedy poznała młodego księdza Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II. Ich przyjaźń i współpraca trwały przez ponad pół wieku, a Półtawska często nazywana była „ekspertem osobistym od 'Humanae vitae'” przez samego papieża.

Półtawska była kobietą wielu talentów i pasji. W okresie powojennym kontynuowała swoją edukację i zdobyła tytuł doktora medycyny. Jednak los rzucił na nią cień, kiedy jako młoda kobieta została uwięziona przez nazistów w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. To doświadczenie naznaczyło ją na całe życie, a jednocześnie dało jej siłę i determinację w walce o prawa człowieka i wartość życia.

Wanda Półtawska była również znaną działaczką antyaborcyjną. Jej przekonania religijne i przekonanie o świętości życia sprawiły, że angażowała się w obronę życia poczętego. Pozostała wierna swoim przekonaniom przez całe życie. Jej przyjazd do Watykanu w 1993 roku na beatyfikację Edyty Stein, polskiej Żydówki i karmelitanki, była wydarzeniem symbolicznym. Zyskała miano „Agenta 007 Jana Pawła II” ze względu na jej zdecydowane działania na rzecz jego pontyfikatu.

Przyjaciółka Papieża i Bohaterka, która przeżyła obóz Ravensbrück

Historia Wandy Półtawskiej to niezwykła opowieść o wyjątkowej kobiecie, której życie splata się z życiem Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II. Ich przyjaźń zaczęła się przy konfesjonale w krakowskim Kościele Mariackim, a to spotkanie stało się początkiem niezwykłej relacji, która przetrwała przez ponad pół wieku.

Jednak życie Wandy Półtawskiej było pełne wyzwań i dramatycznych chwil. W czasie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów, co zaowocowało jej aresztowaniem przez gestapo i deportacją do okrutnego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Tam więźniarki były poddawane makabrycznym eksperymentom, wycinano fragmenty kości, wszczepiano choroby zakaźne. Wanda przeszła przez ten koszmar, ale traumy nie dały o sobie zapomnieć.

Pomocą w przezwyciężeniu koszmaru okazała się specyficzna terapia – spisanie pamiętnika. To pamiętnik pozostał przez lata ukryty w szufladzie, aż w 1961 roku ujrzał światło dzienne jako „I boję się snów”. Karol Wojtyła utożsamiał cierpienie swojej przyjaciółki w obozie z własnym losem i powołaniem. Gdy po raz pierwszy usłyszał o jej przejściach, stwierdził: „A to za mnie.”

Po wojnie Wanda Półtawska kontynuowała swoją edukację, zdobywając tytuł doktora medycyny. Razem z Karolem Wojtyłą założyła ochronkę dla samotnych matek. Pracowała jako lekarka w szpitalu psychiatrycznym, zajmując się m.in. dziećmi, które przeżyły Auschwitz.

Wanda Półtawska była nie tylko przyjaciółką i współpracowniczką Jana Pawła II, ale również symbolem siły, wytrwałości i wierności swoim przekonaniom. Jej życie i działalność pozostaną niezatarte w historii Polski i Kościoła. Dzięki niej pamiętamy o tragicznych doświadczeniach obozu Ravensbrück, walce o prawa człowieka i wartość życia, a także o niezwykłej relacji między Papieżem a jedną z jego najbliższych przyjaciółek. Jej odwaga i poświęcenie są inspiracją dla nas wszystkich.

Śmierć Wandy Półtawskiej pozostawiła w sercach wielu ludzi ogromną pustkę. To kobieta, która przeżyła wojnę, cierpienie obozu koncentracyjnego i wiele innych trudności życiowych, a mimo to pozostała wierna swoim wartościom i walczyła o nie do samego końca. Jej życie i działalność są inspiracją dla nas wszystkich, aby walczyć o to, co uważamy za słuszne, niezależnie od trudności, które napotykamy na swojej drodze. Wanda Półtawska pozostanie niezapomnianą postacią, zarówno w historii Kościoła, jak i w sercach Polaków. Jej dziedzictwo będzie trwać i nadal nas inspirować do działania na rzecz wartości, które uważamy za najważniejsze.

/j

tagi