Strona główna » Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości w Zakopanem
Aktualności Miasto Zakopane

Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości w Zakopanem

Burmistrz Miasta Zakopane, Leszek Dorula, serdecznie zaprasza mieszkańców i gości na uroczyste obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. To ważne wydarzenie, które obchodzimy z dumą i szacunkiem, upamiętniając chwile odzyskania wolności przez Polskę. Program tegorocznych obchodów jest bogaty i różnorodny, obejmując zarówno wydarzenia religijne, jak i patriotyczne wydarzenia kulturalne. Zapraszamy do udziału w tych doniosłych chwilach!

Główne Obchody – 11 listopada

Rozpoczęcie obchodów odbędzie się 11 listopada, sobota, od godziny 10:00, mszą świętą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Krzeptówki 14. Następnie, o godzinie 11:00, zostanie złożona urna z ziemią z Wołynia pod Krzyżem – Miejscem Pamięci Narodowej, nadając temu miejscu szczególny charakter patriotyczny.

O godzinie 12:00 odbędą się uroczystości przy Kwaterze Legionowej „Niepodległa do hymnu” na Nowym Cmentarzu, przy ul. Nowotarska 37c. To symboliczne miejsce, gdzie spoczywają bohaterowie walk o niepodległość Polski.

Wydarzenia Towarzyszące – 10 listopada

Przed głównymi obchodami, 10 listopada, piątek, odbędą się różnorodne wydarzenia towarzyszące. O godzinie 10:00 rozpocznie się konkurs „Podhalańskie, Spiskie i Orawskie Drogi do Niepodległości” zorganizowany przez Powiat Tatrzański i Gminę Biały Dunajec. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.powiat.tatry.pl.

O godzinie 10:30 odbędzie się XXX Sztafetowy Bieg Niepodległości im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, zorganizowany przez SP nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem – Olcza. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sp4zakopane.edupage.org.

O godzinie 16:30 odbędzie się konferencja poświęcona gen. Józefowi Hallerowi z okazji 150. rocznicy jego urodzin. W programie konferencji znajdują się wykłady profesora dr hab. Jana Żaryna oraz innych wybitnych prelegentów, którzy przybliżą sylwetkę tego wyjątkowego bohatera. W trakcie konferencji będzie można również zwiedzić wystawę „Małopolskimi Śladami gen. Józefa Hallera – 150. rocznica urodzin” w Sokolni Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, przy ul. Orkana 2a.

Na zakończenie dnia, o godzinie 18:30, odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Wydarzenie to odbędzie się przy udziale Miasta Zakopane, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem oraz Kina „Sokół” przy ul. Orkana 2.

11 listopada – Dalsze obchody

Kontynuując uroczystości, 11 listopada, sobota, o godzinie 11:30 odbędzie się X Zakopiański Bieg Niepodległości, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem. Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie www.mosir.zakopane.eu.

O godzinie 12:00 odbędą się powiatowe obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gminie Biały Dunajec.

Mieszkańcy i wszyscy, którzy chcieliby uczestniczyć w tych uroczystościach, serdecznie zapraszani są do wzięcia udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach. Niech te chwile staną się okazją do wspólnego uczczenia naszej historii i przypomnienia sobie, jak cenna jest nasza niepodległość.

Informacje na temat programu i wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie internetowej miasta Zakopane oraz organizatorów poszczególnych wydarzeń.

źródło: UM Zakopane
/j

tagi