Strona główna » Odsłonięcie Krakowskiego Południka Zerowego w Zakopanem!
Aktualności Miasto Zakopane

Odsłonięcie Krakowskiego Południka Zerowego w Zakopanem!

Miłośnicy astronomii, geodezji i historii mają powód do radości! Burmistrz Miasta Zakopane, Leszek Dorula, serdecznie zaprasza na uroczystość odsłonięcia Krakowskiego Południka Zerowego, która odbędzie się 17 listopada 2023 roku o godzinie 12.00. To wyjątkowe wydarzenie, które połączy w sobie naukową wiedzę, fascynującą historię oraz lokalny patriotyzm.

Historia i Znaczenie Krakowskiego Południka Zerowego

Krakowski Południk Zerowy to niezwykły punkt na mapie Polski, który pełnił istotną rolę w historii geodezji i astronomii. To od tego punktu mierzone były odległości na terytorium Polski w kierunku południowym. W dniu 17 listopada 2023 roku Zakopane stanie się miejscem, gdzie historia spotka się z nowoczesnością.

Program Wydarzenia:

Mariusz Meus „Pan Południk” – „Krakowski Południk Zerowy czyli Południk Kopernika”

  • Mariusz Meus, znany jako „Pan Południk”, poprowadzi wykład poświęcony historii Krakowskiego Południka Zerowego i jego związku z dziedzictwem astronomicznym.

Janusz Nicewicz – Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach „Polskie Greenwich u stóp Giewontu”

  • Janusz Nicewicz przedstawi fascynujące spojrzenie na rolę Krakowskiego Południka Zerowego w kontekście polskiej astronomii, szczególnie z perspektywy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium w Niepołomicach.

Wystawa sprzętu geodezyjnego XX-XXI wieku

  • Pasjonaci geodezji będą mieli okazję przyjrzeć się nowoczesnemu sprzętowi używanemu w dzisiejszych czasach do pomiarów geodezyjnych.

Miejsce i Wydarzenia Towarzyszące:

Uroczystość odsłonięcia linii Krakowskiego Południka Zerowego odbędzie się przy ulicy Kościuszki, obok rzeźby „Orbity” Henryka Burzca. Symboliczne wytyczenie kontynuacji linii krakowskiego południka zerowego na Górnej Równi Krupowej (przy napisie ZAKOPANE) będzie jednym z najbardziej wyjątkowych momentów tego wydarzenia, zrealizowanym przez geodetów podhalańskich.

Burmistrz Leszek Dorula serdecznie zachęca mieszkańców i gości Zakopanego do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które nie tylko wpisuje się w historię miasta, ale także podkreśla jego znaczenie w kontekście polskiej geodezji i astronomii. To doskonała okazja, by odkrywać tajniki nauki i historii w atmosferze przyjaznego spotkania.

Zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, które połączy naukę, tradycję i lokalny patriotyzm!

źródło: UM Zakopane
/j

tagi