Strona główna » Wystawa „Tatrzańskie Yeti” – spotkanie z legendami gór
Aktualności Miasto Zakopane

Wystawa „Tatrzańskie Yeti” – spotkanie z legendami gór

Tajemnicze istoty zamieszkujące gęste lasy i niedostępne tereny od zawsze fascynowały ludzi, inspirując legendy i opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie. Fenomen ten obejmował nie tylko świat, ale również obszary Karpat, szczególnie Tatry. W obliczu tego zjawiska, Muzeum Tatrzańskie przygotowuje niezwykłą wystawę pod nazwą „Tatrzańskie Yeti”.

W legendach Tatry są obdarzane postaciami tajemniczych stworzeń. Niektóre z tych zwierząt są głęboko zakorzenione w kulturze, ale ich rzeczywista natura jest często owiana tajemnicą. Choć niektóre z tych gatunków już nie występują w tatrzańskich górach lub wyginęły, to ślady ich obecności wciąż są dostrzegalne. Kości, tropy czy inne pozostałości utrwalają ich istnienie, inspirując legendy i kreując mity. Nawet wypreparowane okazy stanowią niekwestionowany dowód w naukowych badaniach.

„Legendowe” gatunki zwierząt nadal zamieszkują Tatry. Większość z nas nie będzie miała okazji zobaczyć ich w naturalnym środowisku. Jednakże istnieje miejsce, gdzie wszystkie te postacie można spotkać jednocześnie – Muzeum Tatrzańskie.

Kurator dr Marcin Warchałowski z Działu Przyrodniczego Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza do głównego gmachu Muzeum Tatrzańskiego od 6 grudnia 2023 roku.

„Tatrzańskie Yeti” to niezwykła okazja do zgłębienia tajemnic górskiego świata i legend, które do dziś fascynują i inspirują wyobraźnię.

Tekst nawiązuje do terminu „legendowe postacie zakopiańskie” autorstwa Ferdynanda Hoesicka, podkreślając tajemniczą obecność oraz dziedzictwo zwierząt legendarnych, które od wieków budzą ciekawość i zainteresowanie.

źródło: Muzeum Tatrzańskie
/j

tagi