Strona główna » Jak się przygotować na ekstremalne mrozy?
Aktualności

Jak się przygotować na ekstremalne mrozy?

Zima w Tatrach potrafi być wyjątkowo surowa, a najnowsze prognozy meteorologiczne na nadchodzące dni nie dają o sobie zapomnieć. Od godziny 20:00 dnia 8 stycznia do godziny 10:00 dnia 10 stycznia 2024 roku, rejon Zakopanego i jego okolice spodziewają się ekstremalnych temperatur. Według prognoz, minimalne temperatury nocne w dniach 8/9 stycznia będą wynosić od -20°C do -15°C, lokalnie w zagłębieniach terenowych spadną nawet do -24°C. Natomiast w nocy z 9 na 10 stycznia, minimalne temperatury wahają się od -17°C do -13°C, a w niektórych miejscach mogą spaść do -20°C. Dodatkowo, maksymalne temperatury w ciągu dnia utrzymają się na poziomie od -11°C do -7°C. Warto również zwrócić uwagę na wiatr, który osiągnie średnią prędkość od 5 km/h do 15 km/h.

Te niezwykle niskie temperatury stanowią wyzwanie dla mieszkańców i turystów. W takich warunkach niezwykle istotne jest zachowanie ostrożności oraz odpowiednie przygotowanie się do ekstremalnych warunków pogodowych.

Jak przygotować się na ekstremalne mrozy?

1. Odpowiedni strój

Najważniejsze to zadbać o odpowiednią odzież. Warstwowa odzież to klucz do utrzymania ciepła ciała. Zalecane jest noszenie termoaktywnych ubrań, kurtki z puchu, spodni ochronnych oraz ciepłych rękawiczek, czapki i szalika. Nie zapominajmy również o ciepłych, nieprzemakalnych butach.

2. Przygotowanie schronienia

Jeśli planujemy długie spacery lub wyprawy w góry, warto mieć przy sobie środki do zabezpieczenia się przed nagłą zmianą pogody. Ważne jest również zaopatrzenie się w ciepłe koce, które mogą okazać się nieocenione w przypadku awaryjnej sytuacji.

3. Ograniczenie czasu na zewnątrz

W warunkach ekstremalnych temperatur, należy ograniczyć czas przebywania na zewnątrz do niezbędnego minimum. Krótkie spacery i aktywności na świeżym powietrzu są zalecane, ale należy pamiętać o regularnych przerwach, aby ogrzać się w cieple.

4. Dbajmy o siebie nawzajem

Przed nadejściem ekstremalnych mrozów warto wziąć pod uwagę te proste, ale istotne wskazówki. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest priorytetem, szczególnie w ekstremalnych warunkach pogodowych. Zachowajmy ostrożność i cieszmy się zimowymi atrakcjami, pamiętając o bezpieczeństwie swoim oraz innych osób.

źródło: IMGW
fot. UM Zakopane
/j

tagi