Strona główna » Uwaga na silny wiatr! W Tatrach panują trudne warunki
Aktualności Miasto Zakopane

Uwaga na silny wiatr! W Tatrach panują trudne warunki

W Tatrach obecnie występują trudne warunki atmosferyczne, związane z silnym wiatrem i możliwością opadów śniegu w nocy. Prędkość wiatru na szczytach gór dochodzi do 90 km/h. Od rana, mimo trudnych warunków, funkcjonuje kolejka linowa na Kasprowy, a wyciąg w Kotle Gąsienicowym również jest w użyciu. Niemniej jednak, ze względu na intensywny wiatr, wyciąg w Kotle Goryczkowym został zatrzymany.

Aktualna sytuacja pogodowa charakteryzuje się obecnością chmur i chwilowymi przejaśnieniami w Tatrach i na Podhalu. Prognozuje się możliwe opady śniegu w nocy i we wtorek. Spodziewamy się także silnych mrozów. W kolejnych dniach, od środy do piątku, przewiduje się lekką odwilż, a następnie powrót ujemnych temperatur.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co skutkuje trudnymi warunkami do uprawiania turystyki, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu. Szlaki są pokryte świeżą warstwą śniegu, niektóre z nich są nieprzetarte, a wiatr tworzy zaspy. Dodatkowe utrudnienia to oblodzenia oraz silne podmuchy wiatru, które mogą prowadzić do utraty orientacji. Poruszanie się w tych warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do panujących warunków, a także posiadania odpowiedniego sprzętu zimowego.

Na szlakach dojściowych do schronisk oraz w dolinach miejscami występują śliskie warunki, z cienką warstwą śniegu na oblodzeniach. Raczki i kijki mogą być niezbędne. Zaleca się także planowanie wycieczek tak, aby powrócić przed zmrokiem, biorąc pod uwagę krótkie dni. Dodatkowo, na szlaku między Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką zauważono uszkodzone poręcze mostków, co wymaga szczególnej ostrożności do czasu ich wymiany.

źródło: TPN
/j

tagi