Strona główna » Turysta przysypany przez lawinę w okolicach Rysów!
Aktualności Miasto Zakopane

Turysta przysypany przez lawinę w okolicach Rysów!

W poniedziałek o godzinie 10:40 do Zakopiańskiego TOPR-u wpłynęło zgłoszenie o potencjalnej lawinie w rejonie Rysów. Obawiano się, że co najmniej jedna osoba mogła zostać zasypana przez lawinę. W błyskawicznym tempie pięciu doświadczonych ratowników wraz z psem specjalnie przeszkolonym do poszukiwania w warunkach lawinowych, wyruszyło helikopterem na miejsce zdarzenia.

Po dotarciu na miejsce okazało się, że obawy były uzasadnione. Jedna osoba faktycznie została porwana przez lawinę. Na szczęście, dzięki niezwykłemu szczęściu, uniknęła zasypania, co sprawiło, że nie było konieczności zaangażowania ratowników. Mimo to, drużyna postanowiła dokładnie przebadać obszar z użyciem detektora, zestawu recco oraz z udziałem psa lawinowego, aby wykluczyć obecność innych potencjalnych poszkodowanych.

Po intensywnych działaniach, akcję zakończono o godzinie 16:00, potwierdzając brak kolejnych zagrożonych osób. Jednakże, zważywszy na obfite opady śniegu oraz silny wiatr, sytuacja lawinowa w Tatrach uległa znacznemu pogorszeniu. W związku z tym, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło 3 – ZNACZNY stopień zagrożenia lawinowego na najbliższą dobę.

Zaleca się wszystkim turystom i narciarzom ścisłe przestrzeganie zaleceń bezpieczeństwa oraz śledzenie bieżących komunikatów lawinowych udostępnianych przez TOPR. Dla własnego bezpieczeństwa, warto również korzystać z komunikatów turystycznych udostępnianych przez Tatrzański Park Narodowy, dostępnych na stronie internetowej https://tpn.pl/zwiedzaj#komunikat-pogodowy.

Zachowajmy ostrożność i zdrowy rozsądek podczas korzystania z uroków tatrzańskiego świata zimy. Pamiętajmy, że natura potrafi zaskoczyć, a bezpieczeństwo każdego z nas zależy także od własnych świadomych decyzji.

źródło: TOPR
/j

tagi