Strona główna » Zapowiada się wietrznie na Podhalu
Aktualności Miasto Zakopane

Zapowiada się wietrznie na Podhalu

fot. UM Zakopane

W ostatnich godzinach odnotowano ostrzeżenie meteorologiczne dla rejonu Zakopanego i okolic. Prognozy wskazują na wystąpienie silnego wiatru o przewidywanej średniej prędkości do 40 km/h, w porywach dochodzących nawet do 75 km/h, z kierunku południowego zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20:00 dnia 6 lutego 2024 roku do godziny 15:00 dnia 7 lutego 2024 roku.

W obliczu nadchodzącego niekorzystnego zjawiska pogodowego, służby meteorologiczne apelują do mieszkańców i osób przebywających w regionie Zakopanego o zachowanie szczególnej ostrożności, w szczególności odnosi się to do turystów planujących wycieczki w góry.

Silny wiatr, osiągający takie prędkości, może stwarzać niebezpieczne warunki zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Zaleca się ograniczenie wszelkich podróży, zwłaszcza w terenach wysokogórskich, gdzie występuje większe ryzyko związane z dziczącym wiatrem.

Oprócz bezpieczeństwa osobistego, istotne jest również zabezpieczenie mienia przed skutkami silnych podmuchów wiatru. Dla osób planujących wyjazd w góry czy inne tereny podlegające działaniu wiatru, zaleca się śledzenie aktualnych komunikatów meteorologicznych oraz wstrzymanie się z aktywnościami outdoorowymi do ustania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Pomimo że Zakopane i okolice są przygotowane na działanie trudnych warunków pogodowych, warto zachować czujność i odpowiedzialność, by zapobiec potencjalnym zagrożeniom dla zdrowia i życia.

źródło: IMGW
/j

tagi