Strona główna » 120 lat Związku Górali: Tradycja, Jedność, Duma
Aktualności Miasto Zakopane

120 lat Związku Górali: Tradycja, Jedność, Duma

To niezwykle istotny dla społeczności podhalańskiej, która obchodziła 120-lecie istnienia Związku Górali. To okazja nie tylko do uczczenia bogatej historii i tradycji, ale także do podkreślenia roli, jaką ta organizacja odegrała w życiu lokalnej społeczności.

Uroczyste obchody rozpoczęły się w niedzielę o godzinie 9:00 ceremonią złożenia kwiatów na grobach dwóch wybitnych postaci związanych z Związkiem Górali: Franciszka Pawlicy oraz Wincenta Galicy. Ich wkład w rozwój i promocję kultury podhalańskiej pozostaje niezapomniany i stanowi fundament, na którym opiera się działalność Związku.

Na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej zgromadzili się nie tylko członkowie Związku Górali, ale również lokalne władze oraz przedstawiciele instytucji kultury i społeczności związanych z regionem podhalańskim. Wśród gości znaleźli się m.in. Poseł Andrzej Gut-Mostowy, Starosta Tatrzański Piotr Bąk, Wicestarosta Tatrzański Władysław Filar oraz Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, którzy przybyli, by oddać hołd pamięci założycieli Związku oraz uczcić jubileusz organizacji.

Kolejnym ważnym punktem obchodów jest Msza Święta w oprawie góralskiej, która odbyła się w Starym Kościele przy ulicy Kościeliskiej. Po niej uczestnicy udali się na Pęksowy Brzyzek, aby złożyć kwiaty na grobach członków Związku Górali i Związku Podhalan, kontynuując w ten sposób szlachetną tradycję pamięci o zmarłych.

W dalszej części programu złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie Związku Górali, które miało miejsce 4 marca 1904 roku w karczmie „U Wnuka”. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują do siedziby Związku przy ulicy Kościuszki 4.

Na zakończenie obchodów, o godzinie 13:00, w Kinie Giewont odbyło się spotkanie, które poprowadziła profesor dr hab. Anna Mlekodaj. Dzielono się tak nie tylko wspomnieniami, ale także do refleksami nad przyszłością Związku Górali i jego roli w życiu społeczności podhalańskiej.

źródło: UM Zakopane
/j

tagi