Strona główna » 1320 wykroczeń drogowych jednego dnia
Aktualności Miasto Zakopane

1320 wykroczeń drogowych jednego dnia

W czwartek, 7 marca bieżącego roku, na obszarze Małopolski odbyły się kolejne wojewódzkie działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wyniki tych działań są alarmujące, gdyż ujawniono aż 1320 wykroczeń. Statystyki te jednoznacznie wskazują na potrzebę zwiększenia świadomości i przestrzegania przepisów drogowych zarówno przez kierowców, jak i pieszych.

Najwięcej wykroczeń, bo aż 808, dotyczyło kierujących pojazdami, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w rejonach przejść dla pieszych. Przekraczanie prędkości w takich miejscach stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pieszych, dlatego też jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych zachowań na drodze.

Ponadto, policja ujawniła 85 przypadków nieprawidłowego zachowania kierujących wobec pieszych, w tym wyprzedzania w rejonach przejść dla pieszych oraz nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. To działania nacechowane nie tylko nieodpowiedzialnością, ale również brakiem szacunku dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu.

W trakcie działań nie zapomniano również o pieszych, których przewinienia sięgnęły liczby 300. Najczęstsze z nich to przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle oraz brak stosowania elementów odblaskowych. To ważne, aby również piesi byli świadomi, że ich zachowanie na drodze ma istotny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Kierujący rowerami również nie są poza zasięgiem kontroli. Policja ujawniła 21 wykroczeń popełnionych przez tę grupę użytkowników dróg. Wśród tych wykroczeń najczęściej występowały nieprawidłowe zachowania wobec pieszych oraz nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ruchu drogowego.

Na terenie powiatu tatrzańskiego przeprowadzono 55 kontroli pojazdów, podczas których ujawniono 29 wykroczeń kierujących w rejonie przejść dla pieszych, w tym 2 przypadki wyprzedzania bezpośrednio na przejściu. Warto zaznaczyć, że za tego typu wykroczenie grozi wysoki mandat w wysokości 1500 złotych oraz 15 punktów karnych. Dla recydywistów kara może sięgnąć nawet 3000 złotych.

źródło: Policja Zakopane
/j

tagi