Strona główna » TOPR szkoli psy lawinowe w Tatrach
Aktualności Miasto Zakopane

TOPR szkoli psy lawinowe w Tatrach

Czworonogi pomagają ratownikom w przeprowadzaniu akcji ratunkowych.W Tatrach odbyło się szkolenie psów lawinowych TOPR oraz ratowników ze Słowacji w dniach 06-10 marca. W ramach zajęć ćwiczono różne scenariusze dotyczące ratowania osób zasypanych w lawinach, w tym także sytuacje jedno- i wieloosobowego zasypania.

Psy ratownicze to wyjątkowo ważni członkowie zespołu ratowniczego. Są one specjalnie przeszkolone, aby pomagać w odnajdywaniu i ratowaniu osób zaginionych lub uwięzionych w różnych sytuacjach. W Polsce pierwsza ekipa psów ratowniczych powstała w 1973 roku i od tego czasu, psy odgrywają ważną rolę w ratownictwie.

Jedną z najbardziej popularnych i efektywnych ras psów ratowniczych są owczarki niemieckie i belgijskie oraz labradory. Te psy są bardzo dobrze wyszkolone i mają wiele cech, które czynią je idealnymi do pracy w ratownictwie. Są posłuszne, wytrzymałe, mają dobrze rozwinięte zmysły, a także są bardzo pozbawione agresji i skłonności do paniki.

Psy ratownicze uczestniczą w różnych rodzajach akcji, w tym w poszukiwaniach osób zaginionych, uwięzionych w gruzach po katastrofach budowlanych czy naturalnych katastrofach, a także w akcjach ratowniczych na wodzie. Wiele organizacji i agencji zajmujących się ratownictwem na całym świecie korzysta z pomocy psów ratowniczych, co przynosi pozytywne efekty w zakresie odnajdywania i ratowania osób w potrzebie.

Ważną rolą w pracy psów ratowniczych jest także ich związek z opiekunami, z którymi muszą się intensywnie szkolić i pracować na co dzień. Psy ratownicze mają silną więź z ludźmi, którzy są dla nich liderami i to właśnie dzięki tej więzi i zaufaniu, psy są w stanie skutecznie pracować w trudnych sytuacjach.

fot. TOPR
/JL

tagi