Strona główna » W Tatrach czuć wiosnę. Taki widok z Nosala (wideo, zdjęcia)
Aktualności Miasto Zakopane

W Tatrach czuć wiosnę. Taki widok z Nosala (wideo, zdjęcia)

Piątek przywitał Podhale piękną, słoneczną pogodą. Rano w Zakopanem było -5 stopni Celsjusza, ale przed południem temperatura wzrosła do 7 stopni. W Tatrach cicho i spokojnie.

Kolejne dni przyniosą jeszcze więcej słońca. Temperatura będzie się wahać od 10 stopni Celsjusza w sobotę do 16 stopni Celsjusza w czwartek. Na niebie będzie nadal dużo słońca, ale przelotne opady mogą pojawić się w poniedziałek i środę. Warto pamiętać, że w Tatrach jest pełnia zimy – na Kasprowym Wierchu było dziś rano 175 cm śniegu, a obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Przed wyjściem w Tatry należy zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN:

Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w godzinach porannych śnieg jest bardzo twardy i zmrożony. W godzinach popołudniowych  robi się mokry i przepadający. Miejscami występują głębsze zaspy naniesionego przez wiatr śniegu. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się nawisy.

Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC – wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, pokrywa śnieżna jest niejednolita, miejscami wystają kamienie i asfalt. Występują również miejsca, gdzie śnieg jest bardzo zmrożony szczególnie w godzinach rannych (zalecamy zabranie raczków oraz kijków, ponieważ jest ślisko), w godzinach popołudniowych śnieg jest grząski.

źródło: TPN
/JL

tagi