Strona główna » Ratownicy z TOPR na międzynarodowym szkoleniu psów lawinowych w Norwegii
Aktualności Miasto Zakopane

Ratownicy z TOPR na międzynarodowym szkoleniu psów lawinowych w Norwegii

Ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) wraz z psami lawinowymi brali udział w intensywnym szkoleniu w Norwegii. Podczas międzynarodowych ćwiczeń, oprócz pracy z psami, ratownicy doskonalili swoje umiejętności w pracy z detektorami lawinowymi oraz uczestniczyli w pozorowanej akcji ratunkowej.

W dniach od 20 do 26 marca dwóch ratowników z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) wraz z psami lawinowymi wzięło udział w międzynarodowym szkoleniu zorganizowanym przez Norske Redningshunder. Szkolenie miało na celu doskonalenie umiejętności psów i ich właścicieli w pracy przy wypadkach lawinowych.

Podczas szkolenia, oprócz polskich ratowników, uczestniczyli także ratownicy z Norwegii, Włoch oraz Wielkiej Brytanii. Głównie szkolono psy do skutecznej pracy przy wypadkach lawinowych oraz trenowano pracę w zespole podczas sondowania zorganizowanego, odkopywania oraz udzielania pierwszej pomocy ofiarom.

W trakcie szkolenia nauka nie ograniczała się jedynie do pracy z psami. Ratownicy mieli okazję również trenować pracę z detektorami lawinowymi oraz brać udział w pozorowanej akcji lawinowej, w której udział brały wszystkie obecne na szkoleniu służby, włączając w to Czerwony Krzyż oraz norweską Policję.

Była to doskonała okazja możliwość wymiany doświadczeń z ratownikami z całego świata. Międzynarodowa współpraca ratowników z różnych krajów jest kluczowa w zapewnieniu skutecznej pomocy ofiarom wypadków lawinowych.

źródło info i fot. TOPR
/JL

tagi