Strona główna » Święto 3 Maja w Poroninie – Święto Bacowskie, akcja krwiodawstwa oraz pokaz ratownictwa
Aktualności Gmina Poronin

Święto 3 Maja w Poroninie – Święto Bacowskie, akcja krwiodawstwa oraz pokaz ratownictwa

W Gminie Poronin hucznie świętowała obchodzi 3 maja. Na Tarasówce odbyło się Święto Bacowskie, a na terenie Gminnego Ośrodka Kultury trwała akcja pobierania krwi, a także występy zespołów i pokaz ratownictwa z udziałem strażaków

W świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie zorganizowano akcję oddawania krwi, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
W ciągu dnia 69 osób oddało krew, a zebrano łącznie 31,5 litra.

Maria Lambrecht, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zakopanem, określiła to jako absolutny rekord.
W akcji brali udział mieszkańcy Gminy Poronin i okolicznych Gmin, strażacy ochotnicy oraz wszyscy, którzy chcieli podzielić się swoim najcenniejszym darem i pomóc innym.

Oprócz tego, na scenie GOK-u odbyły się występy zespołu regionalnego „Zbójnicek” oraz zespołów tańca ludowego z Augustowa i ze Słowacji. Strażacy zaprezentowali także pokaz ratownictwa technicznego. Wójt gminy Poronin Anita Żegleń podkreśliła, że 3 maja to ważne święto dla społeczności lokalnej, kiedy łączą się wokół idei pomocy dla innych ludzi.

Akcja odbyła się z inicjatywy małej, chorej dziewczynki o imieniu Klara, która prosiła, aby szczególnie dla dzieci chorych oddawać krew. Pierwszą osobą, która tego dnia oddała krew, był Wojciech Łukaszczyk Tady z Murzasichla, strażak OSP – Cztery-pięć razy w roku oddaję krew, bo trzeba pomagać ludziom – przekonywał.

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Poronin Anna Zasada i przewodniczący Rady Gminy Poronin Adam Pawlikowski zachęcali do oddawania krwi, podkreślając, że jest to najcenniejszy dar dla chorych dzieci. W Małym Cichem na Tarasówce odprawiona została także Msza Święta, poświęcenie i okadzenie owiec, co oficjalnie rozpoczęło sezon bacowski.

Źródło: UG Poronin
/j

tagi