Strona główna » Robot przeprowadził operację w Zakopiańskim Szpitalu
Aktualności Miasto Zakopane

Robot przeprowadził operację w Zakopiańskim Szpitalu

Po raz pierwszy w historii Zakopiańskiego Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego, na sali operacyjnej zadebiutował zaawansowany robot. Wspomagany przez zespół lekarzy, przeprowadził skuteczny zabieg usunięcia gruczołu krokowego u pacjenta.

Była to pierwsza z serii dziewięciu zaplanowanych operacji urologicznych, w których robot brał udział. W codziennej praktyce szpitala w Chorzowie, ten zaawansowany robot już przeprowadził ponad 400 podobnych procedur.

Od trzynastu lat istniejący oddział urologiczny w Zakopiańskim Szpitalu współpracuje z Śląskim Centrum Urologii Urovita. Dzięki tej współpracy, w ciągu trzech dni zaplanowano serię dziewięciu operacji, które będą przeprowadzone przy użyciu zaawansowanego robota. Procedury te obejmować będą prostatektomię, czyli usuwanie gruczołu krokowego u mężczyzn zdiagnozowanych z nowotworem tego narządu – powiedziała Małgorzata Czaplińska, wicedyrektor ds. medycznych zakopiańskiego szpitala.

Chirurg, siedząc przed monitorem, steruje ramionami maszyny jak joystickami. Dzięki temu robot zapewnia minimalną inwazyjność zabiegu, co pozwala pacjentom uniknąć infekcji, złego samopoczucia oraz utrzymania funkcji układu moczowego i seksualnego, a także sprawnego procesu gojenia się. Koszt takiej operacji oscyluje w granicach od 40 do 70 tysięcy złotych. Dobrą wiadomością jest to, że jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety, operację przeprowadza się jedynie u pacjentów w wczesnym stadium choroby, którzy nie mają jeszcze przerzutów.

źródło: Radio Alex.com

tagi