Strona główna » Odkryj piękno Tatrzańskiej przyrody na kolejnej wycieczce Akademii Tatry!
Aktualności Miasto Zakopane

Odkryj piękno Tatrzańskiej przyrody na kolejnej wycieczce Akademii Tatry!

W sobotę, 27 maja, miłośnicy tatrzańskiej przyrody będą mieli okazję uczestniczyć w kolejnej wycieczce zorganizowanej przez Akademię Tatry. Tym razem uczestnicy wyruszą na malowniczą Ścieżkę nad Reglami, która oferuje niezwykłe walory przyrodnicze i pozwala poznać różnorodne ekosystemy oraz zjawiska związane z piętrami regla dolnego i górnego.

Akademia Tatry to seria specjalistycznych szkoleń dedykowanych osobom dorosłym, z zakresu botaniki, zoologii, ekologii, geologii, topografii i historii. Wykłady, wycieczki i warsztaty skierowane są do przewodników, kandydatów na przewodników, nauczycieli oraz pasjonatów tatrzańskiej przyrody.

Wycieczka odbędzie się 27 maja 2023 roku. Tematyką przewodnictwa będą botanika i ekologia, a prowadzącym będzie mgr inż. Jan Krzeptowski-Sabała. Trasa wycieczki obejmować będzie piękne miejsca takie jak: Wielka Krokiew, Dolina Strążyska, Przełęcz w Grzybowcu, Dolina Małej Łąki, Przysłop Miętusi, Dolina Miętusia oraz Dolina Kościeliska.

Rozpoczęcie wycieczki zaplanowano na godzinę 8:00, zbiórka nastąpi pod Wielką Krokwią. Zakończenie planowane jest na około 13:00-14:00 przy wylocie Doliny Kościeliskiej. Ze względu na komfort i bezpieczeństwo uczestników, liczba miejsc jest ograniczona do maksymalnie 15 osób, przy minimalnej liczbie uczestników wynoszącej 5.

Bilety na wycieczkę można nabyć poprzez stronę internetową: link. Zachęcamy do rezerwacji miejsc wcześniej, aby zapewnić sobie udział w tej wyjątkowej przygodzie.

Podczas wędrówki przez malowniczą trasę uczestnicy będą mieli okazję podziwiać naturalne buczyny karpackie oraz sztuczne monokultury świerkowe, które są narażone na uszkodzenia spowodowane przez wiatr halny i kornika. Będą mieli również okazję obserwować różne fazy zarastania wiatrołomów, roślinność naskalną oraz górną granicę lasu, która jest systematycznie obniżana przez działanie wiatru, lawin i ukształtowanie terenu. Na trasie wycieczki spotkamy także wykaszane i wypasane polany reglowe, które są objęte aktywną ochroną ekosystemów nieleśnych.

Podłoże w tym rejonie jest bogate w węglan, co sprzyja różnorodności roślinności. W tej porze roku, roślinność zaczyna się bujnie rozwijać, co stwarza niesamowite widowisko przyrodnicze. To także okres intensywnej aktywności leśnych ptaków i owadów, które można będzie obserwować podczas wycieczki.

Jednym z ciekawostek, jakie napotkamy na trasie, będzie „bobrowisko” w Dolinie Miętusiej. Będzie to doskonała okazja, aby poznać fascynujący świat tych niesamowitych stworzeń.

Dołącz do Akademii Tatry i odkryj niezwykłe piękno tatrzańskiej przyrody! Zarezerwuj swoje miejsce już dziś i przygotuj się na niezapomniane doświadczenia i fascynującą edukację na łonie natury.

źródło: TPN

tagi