Strona główna » Dni Kurierów Tatrzańskich: Upamiętnienie Profesora Wacława Felczaka i Stanisława Marusarza
Aktualności Miasto Zakopane

Dni Kurierów Tatrzańskich: Upamiętnienie Profesora Wacława Felczaka i Stanisława Marusarza

Zakopane przygotowuje się do wyjątkowych obchodów, które odbędą się w dniach 27-28 października tego roku. Mieszkańcy i przyjezdni z całego kraju oraz z Węgier przyłączą się do uroczystości upamiętniających dwie znaczące postacie w historii Polski – profesora Wacława Felczaka i legendarnego narciarza Stanisława Marusarza. To wyjątkowe wydarzenie jest inicjatywą Burmistrza Zakopanego, Leszka Doruli, Konsula Generalnego Węgier w Krakowie, dr. Tibora Gerencséra oraz Prezesa Zarządu Fundacji im. Wacława Felczaka, dr. Karola Biernackiego.

Profesor Wacław Felczak, wybitny historyk i polityk, był jednym z najważniejszych intelektualistów swojego czasu. Jego prace naukowe i publicystyczne miały ogromny wpływ na kształtowanie polskiej myśli politycznej i historycznej. Współzałożyciel tajnego nauczania w okresie II wojny światowej, Felczak pozostawił trwały ślad w historii Polski. Stanisław Marusarz, znany jako mistrz narciarstwa, zdobył serca narodu swoimi osiągnięciami sportowymi. Był pierwszym Polakiem, który zdobył złoty medal w narciarstwie alpejskim na Mistrzostwach Świata. Jego pasja do sportu, determinacja i talent sprawiły, że stał się symbolem polskiego ducha sportowego.

Obchody Dni Kurierów Tatrzańskich będą okazją do uczczenia pamięci tych dwóch wybitnych postaci. W programie uroczystości znajdą się liczne wydarzenia kulturalne, wystawy oraz prelekcje poświęcone dorobkowi i życiu profesora Wacława Felczaka i Stanisława Marusarza.

To wyjątkowa okazja do zjednoczenia się mieszkańców Zakopanego i gości z różnych zakątków Polski i Węgier. Niech obchody Dni Kurierów Tatrzańskich będą okazją do refleksji nad dziedzictwem, jakie zostawiły nam te dwie postacie. To także czas, aby celebrować kulturę i tradycje Zakopanego oraz podziwiać piękno Tatr.

źródło: UM Zakopane
/j

tagi