Strona główna » 114 lat Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
Aktualności Miasto Zakopane

114 lat Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Wczoraj przypadła wyjątkowa rocznica – 114 lat temu, dokładnie 29 października 1909 roku, zostało założone Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR). To istotna data w historii ratownictwa górskiego, która odznacza się odwagą, poświęceniem oraz troską o bezpieczeństwo ludzi w Tatrach.

Historia TOPR sięga czasów Galicji, kiedy to Namiestnictwo we Lwowie zatwierdziło statut pogotowia. Od tego momentu dzień 29 października stał się oficjalną datą powstania TOPR. Jednym z symboli tego niezwykłego święta ratowników górskich stał się błękitny krzyż na białym polu, który od tego czasu towarzyszy im w ich służbie.

Przywódcy TOPR stanęli na czele organizacji już 11 grudnia 1909 roku. Prezesem został dr Kazimierz Dłuski, który poprowadził TOPR w kierunku rozwoju i doskonałości. Naczelnikiem Straży Ratunkowej został Mariusz Zaruski, a jego zastępcą Klemens Bachleda. To ci niezłomni pionierzy ratownictwa górskiego stworzyli solidne fundamenty, na których obecnie funkcjonuje TOPR.

Od tamtych czasów TOPR działa nieprzerwanie, ratując życie i zapewniając bezpieczeństwo turystom i miłośnikom górskich przygód w Tatrach. Ich praca jest nieoceniona, a odwaga i poświęcenie, z jakim podejmują się trudnych zadań, zasługują na najwyższą pochwałę.

Obchodząc tę rocznicę, warto docenić pracę TOPR oraz ich nieustanny wkład w ochronę tatrzańskich gości. To także okazja, by przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa w górach i pamiętać, że góry, choć piękne, potrafią być wymagające i nieprzewidywalne. Wszystkim ratownikom TOPR serdecznie gratulujemy ich heroicznego wysiłku i życzymy kolejnych udanych akcji ratunkowych.

źródło: TOPR
/j

tagi