Strona główna » Służby całą noc zmagały się ze skutkami porywistego wiatru halnego
Aktualności Gmina Kościelisko Miasto Zakopane

Służby całą noc zmagały się ze skutkami porywistego wiatru halnego

Porywisty wiatr Halny to zjawisko, które w Tatrach jest niestety doskonale znane. Dzisiejszej nocy mieszkańcy regionu znowu musieli stawić czoła jego skutkom. Mimo ciągłej gotowości i wysiłków służb ratowniczych, siła przyrody potrafi być bezlitosna. Kilkanaście razy interweniowały służby pożarnicze.

OSP Kościelisko odnotowało łącznie pięć zdarzeń. Zastęp GCBARt 5/36 musiał wyjechać do obszaru Karpielówki, Rysulówki i Gronika, aby usunąć drzewa powalone przez gwałtowny wiatr. Praca w takich warunkach to zadanie wymagające dużego zaangażowania i doświadczenia.

Nie mniej trudno mieli również członkowie zastępu GCBARt 7/40, którzy udrożniali drogę na Salamandrze. Usunięcie takich przeszkód wymagało precyzji i sprzętu specjalistycznego.

Dodatkowo do akcji włączyła się ładowarka Manitou, która udała się na ul. Tatary w Zakopanem, aby pomóc zastępowi jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy drzewie, które oparło się o budynek. Takie sytuacje stanowią szczególnie duże wyzwanie i wymagają szybkiej i skoordynowanej akcji.

Porywisty wiatr Halny, mimo że może być groźny, to również nieodłączna część życia w Tatrach. Warto podziękować wszystkim służbom ratowniczym, które działają na rzecz naszego bezpieczeństwa, oraz pamiętać o zasadach ostrożności w górach, zwłaszcza gdy warunki pogodowe są trudne.

źródło: OSP Kościelisko
/j

tagi