Strona główna » Prośba o wsparcie w odbudowie Domu Doktora Kraszewskiego w Zakopanem
Aktualności Miasto Zakopane

Prośba o wsparcie w odbudowie Domu Doktora Kraszewskiego w Zakopanem

fot. zrzutka.pl

31 października doszczętny pożar strawił zabytkową willę w Zakopanem, która sięga swą historią roku 1898, będącą niegdyś własnością doktora Wacława Kraszewskiego od 1912 roku. Ten dramatyczny wypadek dotknął nie tylko budynek, lecz również szereg cennych zbiorów oraz pamiątek kulturowych, stanowiących nieodłączną część historii Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).

Doktor Kraszewski jest postacią, która odgrywa kluczową rolę w historii TOPRu. W roku 1909, wraz z Mariuszem Zaruskim i innymi wybitnymi osobistościami, był współzałożycielem tej instytucji. Dodatkowo, aktywnie uczestniczył w działalności pogotowia jako członek zarządu, prowadząc szkolenia z pierwszej pomocy dla ratowników.

Niezmiernie ważną rolę w trosce o tę historyczną perłę odgrywa rodzina Kraszewskich, a szczególnie Pani Magdalena Kraszewska, wnuczka Doktora, którego opiekuje się dziedzictwem i pamiątkami.

Zachęcamy do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy, której celem jest ochrona i zabezpieczenie cennych zasobów historycznych, które zostały zgromadzone wewnątrz willi. Wszelka pomoc finansowa jest niezbędna również dla procesu odbudowy tej niezwykle ważnej dla historii Zakopanego budowli.

Zbiórka funduszy na ten cel jest dostępna poprzez stronę internetową: https://zrzutka.pl/xy6czv. Każda wpłata, niezależnie od wielkości, będzie znaczącym wkładem w przywrócenie Domu Doktora Kraszewskiego i ochronę dziedzictwa z nim związanego. To szansa na zachowanie kawałka historii dla przyszłych pokoleń.

/j

tagi