Strona główna » Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu
Aktualności Miasto Zakopane

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie dla obszaru Podhala przed nadchodzącymi silnymi opadami śniegu, które mogą wynosić od 30 do 40 cm. To zapowiedź intensywnych warunków pogodowych, które będą miały wpływ na znaczną część regionu, w tym na turystykę górską.

Dzisiejsza sytuacja pogodowa na Podhalu pokazuje znaczący przyrost śniegu, szczególnie w miejscach jak Zakopane, gdzie już rano pokrywa śniegu osiągnęła 22 cm, a na Kasprowym Wierchu nawet 78 cm. Ta intensywna burza śnieżna powoduje trudne warunki, zasypane szlaki, co w konsekwencji doprowadziło do ogłoszenia drugiego stopnia zagrożenia lawinowego w Tatrach.

Ostrzeżenie meteorologiczne dla całego Podhala obowiązuje od godziny 18 w piątek do 3 nad ranem w niedzielę. IMGW prognozuje, że najbardziej intensywne opady wystąpią w sobotę i w nocy z soboty na niedzielę. Jednakże, prognozy wskazują, że w niektórych miejscach, jak choćby Zakopane, w sobotę może padać raczej deszcz ze śniegiem, a dopiero wieczorem temperatura spadnie poniżej zera, co może skutkować większymi opadami śniegu.

Komunikat turystyczny z Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzega przed ekstremalnymi warunkami w Tatrach. Obfite opady śniegu spowodowały zasypanie szlaków, szczególnie tych powyżej granicy lasu, które są nieprzedeptane i niewidoczne. Wiatr utworzył głębokie zaspy, a gałęzie kosodrzewiny są dodatkowym utrudnieniem na szlakach, utrudniając przejście.

Zalecane jest posiadanie doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i stosownego sprzętu, takiego jak raki, czekan, kask oraz znajomość obsługi tego typu wyposażenia. Na niżej położonych szlakach także można napotkać warunki oblodzenia i śniegu, więc niezwykle ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Komunikat TPN wskazuje także na uszkodzenia na szlaku między Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką – poręcze mostków są uszkodzone, dlatego też zaleca się zachowanie szczególnej uwagi w tym obszarze.

W tych trudnych warunkach zaleca się planowanie wycieczek tak, aby powrócić przed zmrokiem, a także posiadanie odpowiedniego wyposażenia oraz świadomość panujących zagrożeń. Bądźmy ostrożni i świadomi okoliczności, jakie niesie ze sobą taka pogoda.

źródło: IMGW, TPN
/j

tagi