Strona główna » Ogromna lawina w Żlebie Żandermerii
Aktualności Miasto Zakopane

Ogromna lawina w Żlebie Żandermerii

W miniony czwartek, 8 lutego, spod Żlebu Żandermerii, niedaleko Polany Włosienica na Drodze nad Morskie Oko, zeszła ogromna lawina. Siła tego zjawiska przyrodniczego została uchwycona na zdjęciach opublikowanych przez Tatrzański Park Narodowy oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe na platformie społecznościowej Facebook.

Informacje podane przez służby wskazują, że lawina zatrzymała się zaledwie 50 metrów od Drogi nad Morskie Oko. Jej czoło miało imponującą szerokość około 100 metrów, a najwyższe punkty osiągały nawet 8 metrów! Szczęśliwie, zjawisko to rozproszyło się w obszarze lasu nad Polaną Włosienica, nie powodując szkód wśród osób przebywających w okolicy.

Tatrzański Park Narodowy oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzegają jednak przed możliwością kolejnej lawiny. W Żlebie Żandarmerii nadal znajduje się znaczna ilość śniegu, co sprawia, że to miejsce stanowi idealny przykład żlebu lawinowego. Masy śniegu zstępujące z tego obszaru mogą stanowić zagrożenie dla osób podróżujących Drogą nad Morskie Oko. Warto również podkreślić, że w przeszłości w tym rejonie zdarzały się tak potężne lawiny, że przewracały się nawet na drugą stronę doliny. Dlatego też, mimo pozornej bezpieczeństwa, popularny szlak z Palenicy Białczańskiej w okresie zimowym nie jest tak bezpieczny, jak mogłoby się wydawać.

Wzrost ryzyka zejścia mas śniegu związany jest obecnie z panującą odwilżą. Warunki w Tatrach wymagają więc zachowania szczególnej ostrożności podczas wycieczek. W polskich Tatrach obowiązuje aktualnie 2. stopień zagrożenia lawinowego.

Nadmienić należy, że wyprawy w góry, zwłaszcza w zimowych warunkach, wymagają odpowiedniego przygotowania i świadomości ryzyka. Warto korzystać z prognoz pogody oraz informacji udostępnianych przez służby ratownicze i parki narodowe, aby jak najbezpieczniej cieszyć się pięknem górskich krajobrazów.

źródło: TOPR/TPN
/j

tagi