Strona główna » Uroczystości upamiętniające „Kampanię Wysokogórską” odbyły się na Hali Gąsienicowej
Aktualności Miasto Zakopane

Uroczystości upamiętniające „Kampanię Wysokogórską” odbyły się na Hali Gąsienicowej

Dnia 28 lutego w ramach obchodów 130. rocznicy urodzin gen. Brygady Mieczysława Boruty Spiechowicza, odbyła się wzruszająca ceremonia upamiętnienia Kompanii Wysokogórskiej. Wydarzenie to stanowiło hołd dla bohaterskich członków tej wyjątkowej jednostki, której historia splata się z odległymi szczytami Tatr. Władze samorządowe oraz liczni przedstawiciele instytucji uczcili pamięć żołnierzy, kładąc wiązanki okolicznościowe pod tablicą umieszczoną na Schronisku PTTK Murowaniec, malowniczo usytuowanym na Hali Gąsienicowej.

W tę wyjątkową rocznicę zgromadziło się wiele osób, których serca biją dla historii Podhala i tatrzańskiego dziedzictwa. Na czele delegacji stanęli przedstawiciele władz samorządowych, w tym Starosta Tatrzański Piotr Bąk oraz Wiceburmistrz Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica. Ich obecność podkreśliła znaczenie tego wydarzenia dla lokalnej społeczności oraz symbolizowała szacunek dla bohaterów, którzy oddali swe życie na służbie Polsce.

Kompania Wysokogórska to nie tylko symbol odwagi i poświęcenia, lecz także źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń. Jej założenie w 1919 roku przez gen. Mieczysława Borutę Spiechowicza zwiastowało nowy rozdział historii polskiego wojska, który odbił się echem w sercach rodaków. Od tamtej pory żołnierze Kompanii, stając na straży granic ojczyzny, pokonywali trudności i niebezpieczeństwa, dając wyraz swej niezłomnej postawie w najtrudniejszych warunkach wysokogórskich.

Łącząc wspomnienia o bohaterskich czynach Kompanii Wysokogórskiej z urodzinami gen. Spiechowicza, uczestnicy uroczystości przenieśli się w głąb historii, reflektując nad dziedzictwem, które przekazano kolejnym pokoleniom. Tablica umieszczona na schronisku staje się zatem nie tylko miejscem pamięci, ale także przypomnieniem o wartościach, które powinny towarzyszyć każdemu patriocie.

Obecność przedstawicieli 21 Brygady Strzelców Podhalańskich podczas ceremonii dodatkowo podkreśliła silne więzi, jakie łączą jednostki wojskowe z lokalną społecznością. To właśnie dzięki takim inicjatywom przekazywane są wartości patriotyczne i kultywowana jest pamięć o tych, którzy oddali życie w służbie dla ojczyzny.

źródło: UM Zakopane
/j

tagi