Strona główna » Na Podhale wróciła zima, a z nią ujemne temperatury
Aktualności Miasto Zakopane

Na Podhale wróciła zima, a z nią ujemne temperatury

W najbliższych dniach mieszkańcy Zakopanego i okolic powinni być przygotowani na znaczny spadek temperatury powietrza. Jak ostrzegają meteorolodzy, od godziny 00:00 dnia 7 marca 2024 roku do godziny 08:00 dnia 9 marca 2024 roku, temperatura spadnie do około -5°C w nocy, przy gruncie osiągając nawet -9°C. Dzień będzie równie surowy, z temperaturą maksymalną w okolicach -1°C.

Tak drastyczne warunki pogodowe wymagają szczególnej uwagi i przygotowania ze strony mieszkańców i turystów. Chociaż Zakopane jest znane z zimowych uroków i sportów zimowych, takie niskie temperatury mogą być niebezpieczne dla osób nieprzygotowanych.

Jednym z zagrożeń wybierając się na górskie wędrówki w takich warunkach jest hipotermia, czyli wyziębienie organizmu, które może wystąpić nawet przy temperaturze powietrza powyżej zera, zwłaszcza gdy jest wilgotno i wietrznie. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio się ubrać, warstwowo, chroniąc szczególnie części ciała narażone na zimno, takie jak ręce, stopy i głowa.

Kierowcy także powinni być przygotowani na trudne warunki na drogach, które mogą być śliskie i pokryte śniegiem. Niskie temperatury mogą również wpłynąć na kondycję samochodów, dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie pojazdów przed podróżą.

Pamiętajmy także o osobach starszych i potrzebujących, które mogą być szczególnie narażone na negatywne skutki niskich temperatur. Warto zadbać o ich bezpieczeństwo i zapewnić im odpowiednią opiekę.

Ostrzeżenia meteorologiczne są wydawane dla naszego bezpieczeństwa, więc pamiętajmy o nich i zachowajmy ostrożność w obliczu nadchodzących ekstremalnych warunków pogodowych.

źródło: UM Zakopane
/j

tagi