Strona główna » Warunki turystyczne w Tatrach wymagają szczególnej uwagi
Aktualności Miasto Zakopane

Warunki turystyczne w Tatrach wymagają szczególnej uwagi

W Kasprowym Wierchu, termometry zanurzyły się w nocy w mroźne objęcia, osiągając minus 3 stopnie Celsjusza. Jednakże, mimo że biała pokrywa zdobiąca Kasprowy Wierch osiąga około 53 centymetry, zakopiańskie termometry o poranku wskazują zaledwie 5 stopni Celsjusza. Ten trend chłodnych dni nie zapowiada się szybko zmienić, a nocami termometry mogą gwałtownie opaść poniżej zera, nie dając nadziei na znaczące ocieplenie.

Jednakże, to nie tylko chłód budzi uwagę turystów i lokalnych mieszkańców, lecz również warunki, jakie stawia górska kraina. W Tatrach, szczególnie powyżej 1600 metrów nad poziomem morza, wzrosło zagrożenie lawinowe do drugiego stopnia.

TPN ostrzega, że warunki do uprawiania turystyki w dzisiejszym dniu są niekorzystne. Na graniach pojawiła się skąpa warstwa świeżego śniegu, którego konsystencja zmienia się dynamicznie w ciągu dnia. Porankiem może być twardy i stabilny, jednakże w godzinach popołudniowych staje się mokry, grząski i niestabilny. Turystów należy szczególnie ostrzec przed płatami zlodowaciałego śniegu, zwłaszcza na stromych zboczach, gdzie poślizgnięcie grozi niebezpiecznym upadkiem.

Aktualne opady śniegu w połączeniu z zachmurzeniem znacznie ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co zwiększa ryzyko błędów w nawigacji. Dodatkowo, na partiach graniowych wieje silny wiatr, co dodatkowo komplikuje warunki na szlakach. Poruszanie się w tych wyjątkowo wymagających warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego dostosowania trasy do panujących warunków. Ponadto, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu zimowego, takiego jak raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC (detektor, sonda, łopatka), wraz z umiejętnością posługiwania się nimi.

Tatrzańskie stawy zaczynają rozmarzać, tworząc cienkie warstwy lodu. Apeluje się o szczególną ostrożność, aby unikać wchodzenia na tafle lodu, które mogą z łatwością pękać i stanowić zagrożenie dla życia.

Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką zauważono uszkodzenia poręczy mostków. Do czasu ich naprawy, niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

źródło: TPN
/j

tagi